Artėjant akimirkai prieš praveriant darželio duris, nerimauja visi: mama, tėtis, broliai ir sesės, seneliai. Linkime mažajam pipirui lengvos adaptacijos, draugiškos aplinkos, nuostabios ir supratingos auklėtojos. Mes, darželio ugdymo specialistai, nerimaujame ir išgyvename taip pat. Kiekvieną vaiką sutinkame kaip savo ir turime vieną bendrą tikslą – kuo sklandžiau ir ramiau išgyventi pereinamąjį laikotarpį ir kas rytą matyti žibančias vaiko akis. Kaip pasiekti puikių rezultatų kartu?
Pirmas patarimas – kantrybė reikalinga visiems
Pirmas patarimas – kantrybė reikalinga visiems Neturėkite išankstinių lūkesčių. Kažkas itin greit įsiliejo į darželio gyvenimą, o kažkas prie durų ašarą braukė ištisus metus. Visi vaikai skirtingi, nėra recepto, kaip paruošti mažylį taip, kad jis ramiausiai pamotų rankele ir išeitų mokymo įstaigos link. Vaikai išgyvena savitai, patiria skirtingus adaptacijos etapus ir nerimauja.
Pirmiausia, pasiryžę sprendimui ir pozityviai nusiteikę turi būti patys tėvai. „Atėjo laikas. Tu augi, metas pakeisti aplinką, pabendrauti su mažais draugais, susipažinti su kitais suaugusiaisiais. Mes visada būsime šalia, tačiau dabar turi eiti.” Tokią, nebūtinai tiesiogiai įgarsintą, bet labiau vidinę žinutę turėkite savyje ir nesvyruokite. Vaikai jaučia kiekvieną abejonę, empatiškai priima kiekvieną nerimą ir ašarą. Būkite švelnūs, kantrūs, bet tvirti.
Antras patarimas – turėkite adaptacinio laikotarpio planą
Pirma diena: vaikas kartu su jį atlydėjusiu suaugusiuoju žaidžia su draugais dvi, tris valandas (jei mažasis jaučiasi saugiai, laiką galite ilginti savo nuožiūra); Antra diena: vaikas kartu su jį atlydėjusiu suaugusiuoju žaidžia su draugais pusdienį iki pietų; Trečia diena: vaikas kartu su jį atlydėjusiu suaugusiuoju žaidžia su draugais pusdienį iki pietų, bet retkarčiais trumpam paliekamas su draugais žaisti be atlydėjusio suaugusiojo. Ketvirta, penkta dienos priklauso nuo auklėtojos ir tėvų bendro susitarimo. Jei vaikas jaučiasi gerai ir auklėtoja tai patvirtina, atėjo laikas kitam adaptacijos etapui – pasilikti ir būti darželyje tik su grupės draugais ir auklėtojomis.
Trečias patarimas – apie tai, ką galite daryti namuose, kad padėtumėte vaikui lengviau adaptuotis
Palaikykite darželio dienotvarkę. Pietaukite, eikite pietų miegelio tuo pačiu metu kaip ir darželio draugai, įskaitant ir savaitgalius. Taip padėsite mažajam priprasti prie režimo, sukursite saugų pasikartojimo jausmą. Kalbėkitės apie dieną, prisiminkite kas smagaus nutiko, akcentuokite, kad darželis – tai puiki vieta pažinti pasaulį, susidraugauti, paragauti, patirti, sužinoti daug įdomių dalykų. Adaptacijos metu rekomenduojame vakarus su mažaisiais leisti ramiau nei įprasta. Tikėtina, kad vaikas gali būti irzlesnis, greičiau pavargti. Nauji įspūdžiai mažam žmogui – didelis iššūkis, todėl pirmąsias savaites siūlome atsisakyti aktyvių pramogų, papildomų veiklų, būrelių. Pabūkite kartu.
Ketvirtas patarimas – kalbėkitės apie darželį, sutiktus draugus su šypsena
Vaikai viską supranta: jei apie ugdymo įstaigą mama ar tėtis kalba su nerimu, neigiamai atsiliepia apie maistą, aplinką ar ugdymo specialistus – vaikas visa tai jaučia. Darželio tema kalbėkitės pozityviai, ramiai, tarsi apie tai, kas jums įprasta ir miela. Penktas patarimas – bendradarbiaukime Auklėtojos jūsų pipirams linki tik gero. Pasitikėkite jomis, įsiklausykite į jų patarimus. Būtinai pasidalinkite savo nuogąstavimais ir bendradarbiaukite kuo daugiau papasakodami apie savo mažylį. Visi siekiame to paties saugaus ir laimingo vaikystės prieglobsčio jūsų vaikams.
Pabaigai
*Labai svarbu suprasti, kad tikroji adaptacija prasideda tuomet, kai iš darželio išeina tėvai.
*Jei pirmąją savaitę mažylis išeina ir grįžta linksmas, be ašarų, tai dar nereiškia, kad taip bus nuolat. Adaptacija vieniems sunkesnė pradžioje, kitiems prasideda tik po kelių lankymo savaičių. Nesijaudinkite ir leiskite procesams vykti natūraliai.
*Tikėkite mokymo įstaiga, jos filosofija, ugdymo specialistais – tai pajus ir Jūsų vaikas. Žingsnis po žingsnio išleisite savimi vis labiau pasitikinti mažą žmogų į jaukų auklėtojų prieglobstį ir smagų pažinimo pasaulį.