Pipirai

Su nekantrumu laukiame savo vaiko pirmųjų garsų. Gugavimo, juoko, unikalių, tik jam suprantamų žodelių, vėliau jau aiškių: „mama”, ,,tete”, ,,namo” ir t.t. O kai tų žodelių nesigirdi? Kaip paskatinti ir suaktyvinti vaiko kalbos raidą? Ir kada kreiptis į specialistus?
Tik bendraudamas su suaugusiais vaikas išmoksta kalbėti – tai pagrindinė kalbinės raidos taisyklė. Vaiko kalbą tiesiogiai veikia socialinė, kultūrinė patirtis, taigi tėveliai, kurie džiaugiasi, kai jų mažylis ramiai sau žaidžia kamputyje, o jie gali atsikvėpti arba nukreipti savo dėmesį į ekranus – būkite budrūs. Kuo aplinka palankesnė, tuo geresnės sąlygos vaiko kalbos raidai, todėl tėvų užduotis: kalbėti ir kalbinti savo mažuosius jau nuo ankstyvos kūdikystės.

(Ne)kaltas laikas prie ekrano

Nuovargis auginant vaikus – nuolatinis ir savaime suprantamas mamos ir tėčio palydovas. Mažąjį, kuris nežinotų, kas yra liečiamasis ekranas, ateityje jau sunkiai įsivaizduosime. Tai patogus įrankis tėvams, kai norime ramiai pasikalbėti prie arbatos puodelio, pabendrauti telefonu, pasimėgauti restorano maistu ar tiesiog turėti minutę sau ir pavojaus signalas mažyliams, kurių smegenys itin neatsparūs mėlyniesiems spinduliams. Mūsų patarimas – nuo ankstyvojo amžiaus nubrėžkite labai aiškias laiko prie ekrano ribas ir jų laikykitės, o silpnumo akimirką galvokite apie tai, kokią žalą ateityje sukels šis šiuo metu toks nekaltas laikas žiūrint į besikeičiančius vaizdus: lėtesnė vaiko raida įskaitant ir kalbinę, negebėjimas susikaupti veiklai, hiperaktyvumas, dirglumas. Įkvėpkim ir sugalvokim dar vieną, jau tūkstantąjį būdą, sudominti savo vaiką. Juk kas, jei ne mes?

  • aplinkiniai nesupranta, ką kalba jūsų 3,5m. vaikas, net jei jūs jį puikiai suprantate;
  • vaikas kalba sava, aplinkiniams nesuprantama kalba;
  • mažylis nenoriai kartoja žodžius ir sakinius.

Taip pat kreiptis į logopedą rekomenduojama, jeigu 4-5 metų vaikas netaisyklingai taria, painioja, praleidžia bet kokius kalbos garsus, mikčioja, tyli arba kalba labai greitai.

Kuo galiu padėti?

Kalbėkitės su vaiku suaugusiųjų, o ne vaikų kalba. Kuo aiškiau patys tarsite žodžius, reikšite mintis, tuo daugiau prisidėsite prie mažojo kalbos ugdymo. Taip pat vaiko kalbą laviną įvairūs smulkiosios motorikos darbeliai: kurkite mozaikas, dėliokite dėliones, konstruokite, pieškite, verkite karoliukus. Neatstumkite vaiko, jeigu jis daug klausinėja, atsakykite jam aiškiai, suprantamai ir kuo detaliau – tokiu būdu plėsite vaiko žodyną. Raginkite įvardinti daiktus, o ne rodyti į juos. Skaitykite knygeles, deklamuokite eilėraščius, dainuokite daineles ir vartykite nuotraukų albumus! Baigiantis dienai kartu aptarkite įvykius. Tai paprasti ritualai, kurie labai prisideda lavinant vaiko kalbą.

Logopedas – draugas

Logopedo pagalba – įprasta praktika net ir mokyklinio amžiaus vaikams. Tėveliai, dvejojantys, ar kreiptis į specialistą, turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad vaikai, turintys kalbos sutrikimų, mokykliniame amžiuje patiria mokymosi ir bendravimo sunkumų. Išmokęs taisyklingai tarti garsus, išlavinęs foneminę klausą bei suformavęs žodžių garsinės analizės ir sintezės įgūdžius, vaikas daug lengviau išmoks skaityti ir rašyti.
Labai svarbu, kad tėveliai bendradarbiautų su logopedu. Būtinai atliktų namų darbams skirtas užduotis, taip pat ir patys skirtų laiko darbui su vaiku. Siekdami gerų rezultatų, kalbos raidą turėtume lavinti bent kelias minutes kasdien.

Kurgi rezultatai?

Problema iškyla tuomet, kai ne vaikas, o jo tėveliai tikisi greito ir lengvo rezultato, sako, kad nejaučia mažylio progreso. Svarbu pabrėžti, kad logopedo darbas – tai nuoseklus ir ilgas procesas, kuris neabejotinai vertas pastangų, tačiau darbo vaisius kartais galima pamatyti tik po kelerių metų.
Nepamirškite džiaugtis ir didžiuotis savo vaiku! Girkite jį už pastangas atliekant užduotis, sukurkite kalbos ugdymo ritualus, skatinkite, juk ateityje laukia pats geriausias prizas visiems – sklandi ir paprasta mažo žmogaus komunikacija!

Pabaigai…

Ieškodami specialisto, atkreipkite dėmesį tokį, kuris mažajam taps draugu ir autoritetu, bendradarbiaukite su juo ir nepamirškite, kad visų tikslas šiame kelyje vienodas. Neatidėliokite rytojui to, ką galite padaryti šiandien. Kantrybės ir sėkmės.

Pasidalinti

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *