Pipirai

 

Ar pastebėjote, kaip greitai auga vaikai? Čia tik mažylį sūpavote ant rankų, čia jau pradedate nerimauti, kad greitai turėsite jį paleisti savarankiškesnio gyvenimo link. Artėjant akimirkai prieš praveriant darželio duris, nerimauja visi: mama, tėtis, broliai ir sesės, seneliai. Norime padėti tėveliams lengvai rasti savo mažajam antruosius namus, kuriuose  suptų draugiška aplinka, nuostabios ir supratingos auklėtojos. Norime, kad Jūsų mažylio akys visada degtų smalsumu, kasdienybė būtų spalvinga, o Jūsų taip negąsdintų išaugtas medinis arkliukas.

Kaip išsirinkti pirmąją tinkamą ugdymo įstaigą? Į ką atkreipti dėmesį ir kokiais kriterijais vadovautis vaikui žengiant tuos pirmuosius savarankiško gyvenimo link žingsnius?

Dalinamės keliais, bet labai svarbiais šiame paieškų kelyje patarimais:

Nesirinkite ugdymo įstaigos tik pagal lokaciją (tik dėl to, kad čia patogu)

Turbūt sutiksite, kad dauguma tėvų renkasi tą darželį, kuris yra arčiau namų. Priežastys gan aiškios: visi mes skubame ir norime kuo mažiau laiko gaišti stovėdami kamščiuose veždami vaiką į darželį ar pasiimdami iš jo. Tačiau pamirštame, kad tinkama lokacija nei darželio tinkamos ugdymo kokybės, nei personalo kvalifikacijos, nei geros ir draugiškos aplinkos negarantuos. Kartais geriau pavažiuoti kelis, galbūt, keliolika kilometrų toliau, bet užtikrinti vaikui saugią ir artimą aplinką.

Nesirinkite ugdymo įstaigos tik pagal draugų rekomendacijas (kaimynės vaikas čia eina, eisime ir mes)

Labai dažnai ruošiantis vesti vaiką į darželį mamytės daug diskutuoja tarpusavyje, su kaimynėmis ir draugėmis, o pervargusios nuo didelio informacijos srauto pasikliauja jų rekomendacijomis ir ugdymo įstaigą pasirenka pagal jų suformuotą nuomonę, o ne  pačių individualius poreikius. Galiausiai nutinka taip, kaip ir visur: kas tinka vienam, nebūtinai tiks Jums, o tuo labiau Jūsų vaikui.

Jei jau nusprendėte, kad rekomenduotinas darželis vertas Jūsų dėmesio, – būtinai pasidomėkite apie jį daugiau. Ieškokite rekomendacijų, atsiliepimų išorėje. Būtinai susitarkite dėl individualaus susitikimo ir apsilankykite jame. Jeigu tik turite galimybę, į darželio apžiūrą važiuokite su vaiku. Jau pirmo susitikimo metu stebėkite, kaip Jūsų vaikas jaučiasi šioje aplinkoje, ar domisi ja, ar jam pavyksta užmegzti ryšį su vaikais, grupės auklėtojomis ar kitu personalu. Stebėkite, kaip sutinkamas ir priimamas vaikas. Tokie pastebėjimai yra daug iškalbingesni už visas rekomendacijas ir nuomones. Juk nieko nėra svarbiau, nei vaiko palikimas saugioje ir darnioje aplinkoje, tiesa?

Darželį renkatės tik dėl to, jog jų ugdymo metodika šiuo metu pati populiariausia?

Šiuo metu ikimokyklinio ugdymo įstaigų įvairovė tiesiog stulbina. Yra begalė metodikų, kurios taikomos Lietuvos darželiuose: Valdorfo, Montessori, Regio Emilia, Suzuki, sparčiai populiarėjanti STEAM ar Naratyvinio žaidimo metodika, nereikėtų pamiršti ir lauko pedagogikos. Dauguma darželių šaukte šaukia, kokie inovatyvūs ir kokiomis naujosiomis metodikomis paremtas jų ugdymas. Tačiau kaip danguje, taip ir ant žemės. Kiekvienas vaikas yra unikalus ir vieno teisingo ugdymo kelio nėra. Domėkitės, ieškokite to, kas, jūsų manymu, atlieps Jūsų vaiko poreikius. Darželio pagrindinis tikslas – pastebėti vaiką ir jam suteikti visas galimybes augti ir skleistis. Labai svarbu atsirinkti, kas prisidės prie Jūsų vaiko pirmųjų tvirtų savarankiškumo ir savęs atradimo pamatų statymo.

Jei vaikas eina į darželį, tai jau darželio problema išugdyti tam tikrus įpročius ir pareigas

Labai didelė šiuolaikinių tėvų klaida manyti, kad jei jau pasirinko gerą darželį, ypač privatų, už kurį mokami greičiausiai nemaži pinigai, yra gerai. Auklėtojų ir viso likusio personalo pagrindinė užduotis išmokyti vaiką VISKO. Taip, auklėtojos jūsų vaikams linki tik gero. Jomis reikia pasitikėti, įsiklausyti į jų patarimus, galbūt kartais net ir nuogąstavimus. Tačiau tai nėra tik jų vienų reikalas. Jei tikėsitės, kad auklėtojos viską padarys vienos, greitu metu patirsite nusivylimą, vėliau ,greičiausiai, ir nepasitenkinimą, Vienintelis patarimas – draugaukite ir bendradarbiaukite.  

Visi siekiame to paties – saugaus ir laimingo vaikystės prieglobsčio jūsų vaikams. Eidami išvien žingsnis po žingsnio kartu auginsime savimi pasitikinčius, vis labiau savarankiškesnius mažuosius pasaulio žmones, kuriems iš lėto atsivers smagus pažinimo pasaulis.

Linkime, kad kelias renkantis pirmąją ugdymo įstaigą būtų kupinas smagios ir draugiškos patirties! Keli patarimai Jums, tėveliai!

 • Išsirinkite bent kelis darželius.
 • Atkreipkite dėmesį į darželio ugdymo metodiką ir filosofiją.
 • Pasidomėkite dirbančiųjų pedagogų kompetencijomis ir kvalifikacija.
 • Lokacijos niekada nelaikykite prioritetu.
 • Būtinai susiplanuokite susitikimą darželyje.
 • Esant galimybei į susitikimą vykite kartu su vaiku.
 • Stebėkite, kaip pirmąją dieną vaikas jaučiasi darželyje.
 • Nebijokite darželio personalą apiberti klausimais. Tik taip išsiaiškinsite, ar jums „pakeliui“.

Klausimai, padėsiantys Jums išsirinkti tinkamą darželį

 • Pasidomėkite, kaip atrodo vaikų dienos ritmas?
 • Pasidomėkite, kaip atrodo vidinės grupės patalpos (žaidimų, miegamojo, tualeto erdvės)
 • Pasidomėkite, kaip atrodo lauko erdvės (ar didelis kiemas, kokios galimos veiklos kieme, ar yra galimybė saugiai su vaikais pasivaikščioti už darželio ribų).
 • Kokius daiktus reikėtų įsigyti prieš pradedant eiti į darželį?
 • Kiek pedagogų dirba grupėje?
 • Ar vyksta papildomi užsiėmimai darželyje?
 • Kaip darželis komunikuoja su tėvais?
 • Kokia forma pateikiamas grįžtamasis ryšys?
 • Kiek grupėje vaikų ir kokio jie amžiaus?
 • Koks darželyje maitinimas? Ar yra galimybė užsisakyti maisto alergiškiems vaikas?

 

 

Jei didžioji dalis atsakymų į pateiktus klausimų atitinka Jūsų lūkesčius  – sveikiname! Jūs išsirinkome pirmuosius ugdymo namus savo vaikui.

Mes, privačių darželių „Pipirai” komanda, žinome, koks jautrus kelias yra renkantis savo pirmąjį darželį. Žinome, kaip sunku ir neramu išleisti savo mažylį, tačiau taip pat žinome, kad ikimokykliniame amžiuje nėra nieko svarbiau, kaip kasdien būti kartu su vaiku. Būti kartu – tai kalbėti ir girdėti, mokyti ir mokytis, auginti ir augti pačiam. Šie mainai – prasmingiausia ugdymo dalis. Kiekvieną vakarą uždarome darželio duris paaugę ir ko nors išmokę, o kas rytą klausiame:,,Ką naujo atneš ši diena?”

 Tikimės, kad lengvai atrasite Jums ir Jums ir Jūsų vaikui tinkamą darželį, kuris taps laimingos, smagios ir saugios vaikystės namais.

Pasidalinti